Gillian Flynn – Zaginiona dziewczyna

zaginiona dziewczyna

Nick Dunne sam nie wiedział, czy kocha swoją żonę, czy może wręcz przeciwnie. Przez kilka lat zdążyli się nawzajem poznać zbyt dobrze i nie wszystko w ich relacjach się układało. Dlatego, kiedy w dniu ich piątej rocznicy ślubu Amy zaginęła, a w ich domu znaleziono ślady krwi, Nick szybko został jednym z podejrzanych. Tym bardziej, że podczas telewizyjnych wywiadów nie okazywał tak ogromnej rozpaczy, jak rodzice jego żony, a policja znajdowała coraz więcej dowodów świadczących o jego winie. A jak było naprawdę? Nick zaczyna mieć pewnie podejrzenia…

Bohaterowie książki zostali przedstawieni bardzo wyraziście, nie pozostawiając miejsca na wątpliwości i zastanawianie się, jacy jeszcze mogliby być. Nick był tym złym od początku, kłamał policji, która po kolei odkrywała jego karty. Żył z pieniędzy żony, kupił za nie bar, który prowadził ze swoją siostrą. Historię poznajemy z jego perspektywy i z pamiętników jego żony. Jawił się jako rozkapryszony mężczyzna, goniący za własnymi przyjemnościami i potrzebami, który zabrał żonę do swojego rodzinnego miasteczka i przestał się nią interesować. Jego piękna żona Amy nie była byle kim. Była bohaterką serii książeczek o Niezwykłej Amy, którą stworzyli jej rodzice. W związku z tym cieszyła się dużą popularnością, wiele osób chciało znać tą niesamowitą dziewczynę. Trwała przy mężu, choć nie było idealnie. A teraz, gdy zaginęła, wszyscy jej współczuli, podejrzewając Nicka o najgorsze, tym bardziej, że znajdowano coraz więcej dowodów na to, że mogło mu zależeć na zniknięciu żony. Jednak Nick dochodzi do zaskakujących wniosków, a akcja książki spektakularnie zmienia kierunek, wprawiając w osłupienie.

7641076.3Zaginiona dziewczyna” to świetny thriller psychologiczny. Autorka pozwala czytelnikowi na stworzenie własnej wersji wydarzeń, nakierowuje jego podejrzenia na Nicka, by nagle pokazać historię z całkiem innej strony. Choć trochę podejrzewałam, że historia może się tak potoczyć, jednak zostałam zaskoczona perfekcją wykonania. Ta druga strona historii jest bardziej przerażająca niż pierwsza. Długo i starannie planowana idealna intryga, wszystko po to by dokonać zbrodni doskonałej. Bezwzględność i wytrwałość w dążeniu do celu, na jaką niewielu stać. Mroczny charakter, budzący niepokój, ale i mimowolny podziw dla pomysłowości. I kiedy myślałam, że już nic mnie nie zaskoczy, jest kolejna zmiana akcji, a ja zapominam z wrażenia oddychać. Boję się napisać więcej, by nie zdradzić za dużo i nie pozbawić Was przyjemności czytania tej rewelacyjnej książki. Polecam!

Niedawno oglądałam ekranizację książki z 2014, w rolach głównych Ben Affleck i Rosamund Pike. Aktorkę znałam do tej pory z jednej roli, tu pokazała się z całkiem innej strony, idealnie grając Amy. Adaptacja nie była wierna, ale udało się zachować najważniejsze fakty, sprawiając, że dla osoby nieznającej książki, wszystko było logicznie wytłumaczone. I oczywiście wprawiając w osłupienie w pewnym kluczowym momencie.

 

Książka bierze udział w wyzwaniach: 
Najpierw książka, potem film
Czytam Opasłe Tomiska

Książki autorki:
– Mroczny zakątek
– Ostre przedmioty
– Zaginiona dziewczyna

 • Pingback: PODSUMOWANIE MIESIĄCA: sierpień | My blueberry life()

 • Chętnie poznam tę powieść, ponieważ uwielbiam thrillery psychologiczne. Jestem ciekawa czy odgadnę rozwiązanie, czy dam się autorce kompletnie zaskoczyć 🙂

  • Mnie kilkukrotnie zaskoczyła, choć myślałam, że mam już wszystko pod kontrolą 😉

   • To dobrze, lubię jak autor potrafi mnie zaskoczyć, a jest to coraz trudniejsze, bo im więcej książek danego gatunku poznamy, tym trudniej o jakieś nowe, świeże rozwiązanie.

 • Ciekawi mnie to jak autorka później wytłumaczyła, jak pokazała wszystko z innej strony 🙂

  Moje-ukochane-czytadelka

  • To właśnie jest świetne w tej książce, że od pewnego momentu wszystko jest logiczne 😉

 • Uwielbiam thrillery psychologiczne. Cieszę się że mam tę książkę na półce. Jestem pewna że trafi w mój gust. Genialna intryga i zaskakujące zwroty akcji, to jest właśnie to co lubię.